مدیریت بازاریابی

دامنه مدیریت در بازاریابی کسب و کارها بستگی به اندازۀ کسب و کارها دارد. مدیریت بازاریابی موثر از منابع شرکت برای افزایش پایگاه مشتریان، بهبود نظرات مشتریان محصولات و خدمات شرکت و افزایش ارزش ادراکی شرکت استفاده می کند. مدیریت بازاریابی تمامی فرآیندها را از لحظۀ جستجوی اطلاعات لازم تا ارائۀ راهکارهای بازار و در ارتباط با رقبا و استراتژی های محصول دنبال می کند و سرانجام اجرا و کنترل تمامی دستورالعمل ها و راه حل های بدست آمده را مدیریت می نماید.

 

هدف از بازاریابی

تمامی سازمان های دنیا و حتی افرادی که مشغول به کسب و کار هستند، با سه هدف بقا، رشد و سود به وجود آمده اند و برای آنکه بتوانند به این اهداف دست پیدا کنند، باید نظام یا تفکر بازاریابی آنان در جذب و نگهداری مشتری و همچنین رشد مشتریان (به معنای افزایش سهم در سبد خرید مشتریان) موفق باشند. این موارد مهم ترین اهداف بازاریابی است و ما می توانیم همراه مجموعه هایی باشیم که چنین اهدافی را در سر دارند.

 

بازاریابی چه تاثیری بر کسب و کار دارد

موفقیت در هر کسب و کاری را باید در بازاریابی آن جستجو کرد. بازاریابی فرآیند صحیح تبلیغات، روابط عمومی، افزایش رضایت مندی مشتریان، برندینگ و فروش را پوشش می‌دهد و توسط آن محصول و یا خدمتی به مشتریان بالقوه معرفی و ترویج می‌شود. تاثیر بازاریابی و موفقیت در کسب و کار آنجایی مشخص می‌شود که بدون بازاریابی، کسب و کار شما ممکن است بهترین محصولات یا خدمات را در صنعت خود ارائه دهد، اما هیچ‌یک از مشتریان بالقوه شما چیزی در مورد آن محصولات یا خدمات ندانند. بدون بازاریابی، احتمال سقوط فروش شرکت شما، بیشتر می‌شود و ممکن است مجبور شوید کارتان خود را تعطیل کنند. نکتۀ مهم اینجاست که امروز (بر خلاف گذشته) تلاش برای ایجاد بستر یک فرآیند بازاریابی موفق بسیار مهم تر از کوشش برای ساختن جایگاه مناسب در تولید است و عملاً بازاریابی بهتر راز موفقیت شرکت هایی است که رقبا را کنار زده اند.

 

برنامۀ استراتژیک بازاریابی

اگر بنا بر این است که سازمان شانسی برای موفقیت خود دراهداف کلان و کمّی قائل شود، باید برنامۀ مشخص یا نقشۀ راهی برای آن تدارک ببیند. استراتژی در واقع نشان دهندۀ همین برنامۀ سازمان برای دستیابی به موفقیت است. برنامه ریزی اثربخش مستلزم فرآیند معقول در سطوح متعدد یک سازمان است. برنامۀ استراتژیک بازاریابی براساس برنامۀ استراتژیک اصلی سازمان و اهداف موردنظر آن، با در نظر گرفتن استانداردهای تدوین استراتژی و با توجه به نتایج تحلیل محیطف تدوین می گردد.

 

ارتباطات یکپارچه بازاریابی

مفهوم ارتباطات یکپارچه بازاریابی، ایجاد ارزش واحد و جامع از انواع استراتژی های ارتباطی تدوین شده است. به عنوان مثال ترکیب ارتقاء فروش، روابط عمومی و تبلیغات و دریافت حداکثر تاثیر از این ترکیب، شکلی از ارتباطات یکپارچه بازاریابی است. بسیاری از متخصصان معتقدند این ایجاد یکپارچگی تنها در ارتباط با مشتریان خلاصه نمی شود و بطورکلی تصویر بزرگ بازاریابی یک شرکت باید تحت سیستم یکپارچه طراحی، تدوین و اجرا شود. برداشت یک مشتری از یک شرکت یا یک برند بسته به عوامل زیادی است که اساساً منجر به خرید و در نهایتاً وفاداری وی می شود. پیام ها، اطلاعات، تبلیغات رسانه ای، قیمت، بسته بندی، بازاریابی مستقیم، وب سایت، و حتی نوع فروشگاه به عنوان مرکز پخش محصول می تواند جزء پارامترها قرار گیرد. تمام این فعالیت ها چهره ای واحد از شرکت را می سازد و می تواند ماهیت و موقعیت آنرا تثبیت کند.

 

طراحی محصول

دلایل مختلفی وجود دارد که بر اساس آن طراحی محصول می‌تواند ازنقطه‌ نظر بازاریابی برای یک سازمان مهم تلقی شود. وقتی‌خودتان را با رقیب مقایسه می-کنید، اگر دارای طراحی محصول بهتری باشید، محصول شما در بازار نسبت به محصول وی بهتر و بیشتر انتخاب می‌شود. به عبارتی طراحی محصول یکی از دلایل اصلی برای کشش جمعیت در بازارهای مختلف است. حتی در حوزه ماشین‌آلات سنگین  و خدمات نیز، طراحی نقش قابل‌توجهی را بازی می‌کند، چراکه در عمل همین تفاوت است که موجب نشان داده شدن کارایی یک محصول می‌شود.

هرقدر طراحی موردنظر در بازار با استقبال بیشتری روبرو شود، اعتبار بیشتری برای برند و سازمان موردنظر در بازار ایجاد می‌شود. بسته‌بندی هم نقش مهمی را در طراحی محصول بازی می‌کند، چراکه آخرین نقطه تأثیرگذار بر روی مشتری بوده و همچنین آخرین نقطه فروش برای یک شرکت در نظر گرفته می‌شود. بسته‌بندی خوب و مناسب در طراحی محصول درواقع می‌تواند تأثیر بسیار خوب و مثبتی داشته باشد. تمام اینها درحوزۀ بازاریابی تحلیل می شود و در نهایت ممکن است به ایجاد یا تغییر یک محصول، یا طراحی یک برند بوک بیانجامد.

 

طراحی سرویس

برای اینکه بتوانید بر ویژگی ها و مزایای سرویس خود تمرکز کنید، باید آن را از منظر مشتری خود، شناسایی و تعریف کنید. همچنین باید تعریف کنید که آیا سرویسی متفاوت ارائه می دهید یا نه. پس از تعیین این موضوع، تعریفی از سرویس ارائه دهید که هدف آن و چگونگی ارائه خدمات آن به مشتری را توضیح دهد. در حقیقت سرویس هم شکلی از محصول است که برای طراحی نیازمند مشاورۀ عمیق و دقیق بازاریابی است.

 

برنامه ریزی تبلیغات

استراتژی ها ترکیبی از عناصر تبلیغاتی و ایجاد تعادل بین نقاط قوت و ضعف هر یک از عوامل است که می تواند پیروزی در یک مبارزۀ موثر تبلیغاتی را رقم زند. برنامه ریزی تبلیغات علاوه بر هماهنگی عناصر تبلیغاتی، وظیفۀ کنترل توسعۀ برنامۀ یکپارچه را نیز برعهده دارد و بازاریابان در تلاشند تا روشی مناسب را برای دستیابی به اهداف تبلیغاتی از دل این استراتژی ها بیابند. همچنین آنان وظیفۀ توزیع کل بودجۀ تبلیغاتی در میان تمام پارامترهای آمیختۀ تبلیغات را نیز برعهده دارند و مشخص می کنند که چند درصد از بودجه باید صرف هر کدام از این پارامترها شود. لزوماً مجریان تبلیغات، برنامه ریزان مناسبی برای تبلیغات نیستند. جدا از اینکه تدوین استراتژی های تبلیغاتی بخشی از فعالیت های یک بازاریاب است.

 

طراحی کمپین ۳۶۰ درجه

کمپین ۳۶۰ درجه که امروزه نام آن در همه جا باب شده است، ایجاد موقعیت هم افزایی و تکمیل فرایند ارتباطی با مشتری با استفاده از تمام فرصت هاست. در کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی ۳۶۰ درجه تلاش می شود پیام تبلیغاتی برند از طریق بسترهای مختلف به دست مخاطبین هدف برسد، و بدون توجه به موقعیت مشتریان، امکان دسترسی به همۀ آنها برای تحقق اهداف تبلیغاتی و رساندن پیام موردنظر وجود داشته باشد. کمپین بازاریابی۳۶۰ درجه کل چرخه فروش (قبل از فروش، در حین فروش و پس از فروش) را پوشش می دهد. از کشف محصول و برند تا خرید و تکرار خرید مشتری. در این روش بازاریابی تمام ابزار و رسانه های موردنیاز و هماهنگ با استراتژی موردنظر تبلیغات آن برند یا محصول، به صورت یکپارچه و بر اساس بسترهای استراتژی ک مورد استفاده قرار می گیرند

 

نظارت

آرمانی نظارت بر رعایت تمامی برنامه های بازاریابی براساس استراتژی کلی بازاریابی و اجرای تاکتیک های طبق برنامه را بر عهده دارد. مسلماً تهیه اسناد و بدست آمدن راهکارها بخش کوچکتر رسیدن به موفقیت است و پس از آن اجرای صحیح می تواند بخش اصلی یک برنامۀ بازاریابی را تکمیل کند

 

مشاوره

برای شرکت هایی که بازاریابی خود را برون سپاری نکرده اند و از مدیران و کارشناسان بازاریابی استفاده می کنند، بهترین روش برای تکمیل اطلاعات خود، عدم تکرار تاکتیک های قبلی و ایجاد تحول مجدد در کسب و کار ، کمک گرفتن از شرکت های مشاوره بازاریابی است که با توجه به ویژگی ها و مدل سازمانی شرکت، می توانند در تکمیل استراتژی ها، ارتقاء و تکمیل فرآیندها، اجرا، نظارت و ارزیابی برنامه ها در کنار شما قرار گیرند.

 

پیاده سازی/ راه اندازی

وقتی شما قصد پیاده نمودن یک برنامۀ بازاریابی یا یک ایده بازاریابی را دارید با مشکلاتی مواجه می شوید که قبلاً به آنها فکر نکرده بودید. نظارت قوی، درک محدودیت ها، انضباط و ارزش مند بودن برنامه که منجر به ایجاد ارزش بین کارکنان خواهد شد، می تواند راهکاری مناسب برای پیاده سازی باشد. بریا اینکار حتماً لازم است از متخصصانی کمک بگیرید که بتوانند چنین برنامه ای را درک کنند و توان اجرای آنرا داشته باشند.

 

ارزیابی

ارزیابی عملکرد بازاریابی یک ضرورت است. به رغم اهمیت ارزیابی عملکرد بازاریابی، مطالعات اندکی، به طور جامع، به معیارهای مورد استفاده برای ارزیابی عملکرد بازاریابی پرداخته اند و اکثر مطالعات به صورت پراکنده به این موضوع پرداخته اند. پیچیدگی آثار کوتاه مدت نسبت به آثار بلند مشکلات سنجش ارزش برند و شاید توجه بیش از حد مدیریت کسب و کار به معیارهای مالی تاکنون دلیل اهمیت کمتر ارزیابی نزد صاحبان کسب و کار بوده است. از سوی دیگر، به دلیل محرمانه بودن اطلاعات عملکرد بازاریابی، کمتر شرکتی حاضر به ارائه اطلاعات خود در این زمینه شده است. اما شرکت آرمانی با استفاده از تمامی روش-های استانداردی که تاکنون ارائه شده است و انعقاد قرارداد رسمی حفظ اطلاعات محرمانه، میcتواند ارزیابی نزدیک به واقعیتی نسبت به شرایط بازاریابی مجموعه های مختلف داشته باشد.